Yumurta Haşlama Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurta Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta haşlama, yumurta oldukça faydalı olan bir besindir. Herkes tarafından sevilerek tüketilir. Özellikle yumurta havlamaları kahvaltılarda oldukça sık tüketilir. Salatalar yapılır haşlanmış yumurtalar ile. Yumurta haşlama da bazen az pişmiş rafadan kayısı kıvamı gibi pişirme süresine bağlı olan terimler duyarız. Bunlar haşlanan yumurtanın pişme süresine göre verilen adlandırmalardır. Yumurta haşlamak için ilk olarak Nasıl bir yumurta yemek istediğinize karar verin. Ona göre pişirme süresini ayarlayın. Şimdi yumurta haşlama sürelerine bir bakalım.

Rafadan yumurta haşlama, rafadan yumurta haşlamak için bir cezve veya küçük tencereye bir miktar su konulur. Yumurtanın üzerinde kalacak kadar bir su bulunmalıdır. Su ocağa alınır ve altı açılır. Su kaynamaya başlayınca yumurta cezvenin içerisine bırakılır. Yumurta cezvenin içerisine bırakıldıktan sonra tekrar su kaynamaya başlayınca dakika tutulacak ve yaklaşık iki dakika kaynatılacak. İki dakika sonra ocak kapatılacak ve yumurta direk soğuk suya tutulacaktır. Ardından kabuğu soyulup servis edilecektir.

Afiyet olsun.

Kayısı yumurta haşlama, kayısı kıvamında yumurta haşlamak için de yine cezveye veya bir tencereye bir miktar su konulur. Yumurtanın üzerini geçecek kadar bir su ilave edilmelidir. Su ocağa alınır ve altı açılır. Su kaynamaya başlayınca yumurta cezvenin içerisine bırakılır. Yumurta cezvenin içerisine bırakıldıktan sonra tekrar su kaynamaya başlayınca dakika beş dakika kadar beklenir ve beş dakika sonunda yumurta ocaktan alınır ve soyularak servis edilir.

Afiyet olsun.

Katı yumurta, katı yumurta haşlamak içinde yine aynı işlemler yapılarak su cezveye konulur ve kaynatılır. Su kaynayınca yumurta cezveye konulur. Bu defa kaynadıktan sonra on iki dakika daha ocakta tutulur ve ardından ocaktan alınıp soyularak servis edilir.

Afiyet olsun.

Yumurta Haşlama Yorumları

soru

Öztaş

30 Ağustos 2018 Perşembe

İyi günler benim size bir sorum olacak ben yumurtayı çok seviyorum sorum şu yumurtanın daha kolay nasıl soyulur.

Cevap yaz
cevap

Berika

24 Eylül 2018 Pazartesi

yumurta tam kıvamında olduğunda da daha güzel soyulur, bir de kırarken yumurtayı dikkat etmek gerek eğer tamamen kabuğunu paramparça ederseniz soymanız sizin için çok zor olur.

cevap

Nigar

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, öztaş hanım yumurtayı haşlarken içerisine bir tutam tuz atın kolay soyulacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır?

Tavuk Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Tavuk Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Yumurta Maskesi Yüz

Yumurta Maskesi Yüz

Fırında Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Çiftliği Bakımı

Yumurta Çiftliği Bakımı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6