Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?
07 Temmuz 2024

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?


Yumurta haşlama süresi, yumurtayı nasıl sevdiğinize veya nasıl ikram etmek istediğinize bağlı olarak değişir. Haşlanmış yumurta yapmak, mutfakta en kolay işlerden biridir. Yumurta, yüksek protein içeriği nedeniyle sıkça tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Ancak bazı insanlar yumurta tüketmek konusunda isteksiz davranabilirler. Özellikle haşlanmış yumurta yemek onlar için zor olabilir. Haşlanmış yumurta, doğru şekilde pişirilmezse ağır bir koku yayabilir ve bu koku insanları yumurtadan soğutabilir.

Aslında, doğru usullerle haşlanan, fazla pişirilmeyen ve taze yumurtalar daha az kokar ve tüketmesi daha kolay olur. Daha fazla yumurta tüketmek veya çevrenize daha fazla yumurta yedirmek istiyorsanız, yumurtanın haşlanma süresine dikkat etmeniz gerekir. Yumurta haşlamaya başlamadan önce, yumurtayı ne için haşladığınızı belirlemeniz önemlidir. Örneğin, salata yapmak için haşlanacak yumurtanın mutlaka çok iyi pişirilmesi gerekir. Eğer yumurtayı yemek için haşlıyorsanız, hangi kıvamda haşlamak istediğinize önceden karar verip işe öyle başlamalısınız.

Yumurtanın Haşlanma Kıvamları

Kayısı kıvamında yumurta ile rafadan yumurtanın pişme süreleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle yumurta haşlarken ne istediğiniz konusunda bir karar vermeniz çok önemlidir. Yumurta haşlarken saniyelerin bile önemi vardır. Eğer bu süreleri aşarsanız, yumurtanız istediğiniz kıvamdan daha katı olabilir. Ayrıca haşlanmış yumurta sudan çıkarıldığı andan itibaren mutlaka hemen tüketilmelidir. Yumurta haşlandıktan sonra biraz bile bekletilse, istenilen kıvamı elde etseniz dahi hemen katılaşmaya başlar. Bu nedenle yumurtayı tam olarak yiyeceğiniz zamanda haşlamaya başlamanız önemli bir ayrıntıdır. Hem sıcak yumurtanın kokusu daha az rahatsızlık vereceğinden yenilmesi de daha kolay olur.

Yumurtanın Haşlanma Süreleri

Haşlanmış yumurta genellikle üç farklı kıvamda bilinir ve herkesin damak zevkine uygun bir haşlanmış yumurta yapabilmek için yumurtanın toplamda kaç dakika haşlanması gerektiği bazen büyük önem arz eder. Bunun için ilk yapmanız gereken şey, haşlanmış yumurtanızın nasıl bir kıvama sahip olmasını istediğinize karar vermektir. Önünüzdeki alternatifler ise rafadan yumurta, kayısı kıvamında yumurta ve katı pişmiş yumurtadır. Aşağıda belirtilen dakikalara riayet ederek yumurtayı haşlamaya özen gösterirseniz, gönlünüze ve damak zevkinize uygun sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • Rafadan Yumurta: Haşlama kabının içine suyu koyun ve kaynaması için ocağa alın. Su kaynamaya başladığı anda yumurtayı yavaşça içine atın ve bu andan itibaren dakika tutmaya başlayın. Tutacağınız süre 3 dakikayı geçmemelidir. Eğer dakika tutmak konusunda zorlanıyorsanız ya da başka işlerle meşgul iseniz, içinizden yavaş yavaş 100'e kadar sayabilirsiniz. Rafadan yumurtayı çocuklar için pişiriyorsanız, sayıları sayarken bu durumu onun için de daha keyifli bir oyun haline dönüştürebilirsiniz.
  • Kayısı Kıvamında Yumurta: Kayısı kıvamında haşlanmış yumurta yapabilmek en zor şeylerden biridir. Bunun için süreye azami dikkat edilmesi gerekmektedir. Yine haşlama kabının içine konulan su kaynamaya başladığı andan itibaren yumurtayı yavaşça içine koyun. Su tekrar kaynamaya başladığı andan itibaren tam olarak 6 dakika kaynatmak, kayısı kıvamında bir haşlanmış yumurta için yeterli olacaktır. Fakat bu yumurtayı hemen yemezseniz katılaşacağını sakın unutmayın.
  • Katı Yumurta: Katı bir yumurta haşlamak ise hiç zor değildir. Hatta yumurtaları su ile aynı anda ateşe koyabilirsiniz. Yumurtalar kaynamaya başladığı andan itibaren süre tutmaya başlamanız gerekmektedir. Yaklaşık 10 dakika kaynatılan bir yumurta, istediğiniz ideal katılığa ulaşacaktır. Fazla kaynatılması, yumurtanın kokusunu ve rengini değiştireceğinden, fazla pişirmemeye özen gösterin. Ayrıca yumurta çok haşlandığı zaman sarısı çabuk dağılır ve yemek zorlaşır.

Yumurta kaç dakikada haşlanır sorusunun cevabını bu şekilde öğrendikten sonra, damak zevkinize en uygun haşlanmış yumurtayı kolayca yapabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Günsel

12 Temmuz 2024 Cuma

Yumurta haşlarken hangi kıvamı tercih etmeliyim? Rafadan yumurta, kayısı kıvamında yumurta veya katı yumurta yapmak için gereken süreler nelerdir? Hangi kıvamda yumurta daha az kokar ve daha kolay tüketilir?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurta Maskesi Yüz

Yumurta Maskesi Yüz

Yumurta Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Yumurta Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Haşlanmış Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Haşlanmış Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Güvercin Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güvercin Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Pastası Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Pastası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Güncel

Örümcek Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Örümcek Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yumurta Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurta Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi