Yumurta Akı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurta Akı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta akı, yumurta sağlıklı bir besin olarak yaşam bir parçası haline gelmiştir. Uzmanlar günlük bir tane tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yumurta akı sarısına nazaran daha az kalori içerdiği için akını tüketmek daha faydalı olacaktır. Kalorinin yanı sıra yağ ve protein bakımından da oldukça avantajlı bir besin maddesidir. Fosfor, demir, folik asit ve çinko gibi mineraller bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Yumurta akı kolesterol içermez. Bu nedenle kolesterol hastaları rahatlıkla kullanabilir. Yumurta akı besin olarak tüketilmektense daha çok cilt için maske olarak kullanılmaktadır. Cilt üzerinde oldukça faydalı olan yumurta akı birçok cilt problemine karşı kullanılabilir.

Kırışık önleyici, cilt gerginleştirici, cilt tonunu açıcı, akne giderici gibi daha pek çok faydası bulunmaktadır. Yumurta akı tek başına maske olarak kullanılabileceği gibi farklı ürünlerle de karıştırılarak kullanılabilir. Haftada bir defa cilde düzenli uygulandığında olumlu sonuçları kısa süre içinde fark edilir. Ciltte oluşan yağ dengesini koruyarak, siyah noktalara karşı iyi gelir. Özellikle ciltte meydana gelen yanık izlerine karşı kullanılabilir. İnce çizgileri ve açık gözenekleri kapatıcı etkisi vardır.


Yumurta akının cilde faydaları nelerdir?


Ciltteki yağ için: Ciltte zaman içinde kir, makyaj artıkları ve çevresel etkenlerden dolayı ortaya çıkan noktacıklar meydana gelir. Oluşan noktacıklar zamanla siyah noktalara dönüşerek derinleşir ve bu derinlik zamanla yağ birikintisine neden olur. Bu aşamada yumurta akı devreye girerek ciltteki yağ birikintisini temizleyerek, cildin sağlığına kavuşmasını sağlar. Ciltte oluşan gözenekler ufalarak cilt daha hoş ve temiz bir görünüm kazanır. 1 adet yumurta akı, 1 tatlı kaşığı balla karıştırılır ve hazırlanan karışım cilde tatbik edilir. Tatbik edilen maske ciltte kuruyana kadar bekletilir ve soğuk su ile yıkanarak temizlenir.

Cilt sıkılaştırmak için: Ciltte zamanla oluşan ölü hücreler cildin yaşlı, yorgun ve mat bir görünüm kazanmasına neden olur. Ölü hücrelere zamanında müdahale edilmezse bu hücreler zamanla akne ve sivilce oluşumuna yol açar. Yumurta akı ile hazırlanan maske ölü hücreleri temizlemek amacıyla kullanılabilir. Maske ölü hücreleri temizlerken, akne ve sivilce oluşumuna da izin vermez.

Kırışıklıklar için: Özellikle 30-35 yaştan itibaren ciltte belirmeye başlayan ince çizgiler çoğu kişinin ortak sorunları arasındadır. Bu kırışıklıkla uygun bir cilt bakımı ile engellenebilir. Yumurta akı hem masrafsız hem de kolay bir bakım ürünüdür. Yumurta akı çatal yardımı ile köpürüne kadar çırpılır. Elde edilen köpük parmak uçlarıyla cilde masaj yapılarak uygulanır. Yumurta akı bir süre sonra ciltte kurur. Kuruma gerçekleştikten sonra ılık su ile ciltten arındırılır.

Cilt lekeleri ve izleri için: Ciltte güneş ya da başka nedenlerden dolayı oluşum gösteren iz ve lekeler cildin yıpranmış ve mat görünmesine neden olur. Çoğu kişinin maruz kaldığı bu soruna karşıda yumurta akı kullanılabilir. Yumurta akı çukur bir kabın içine alınır. Üzerine 1 çorba kaşığı toz şeker eklenip, homojen bir şekilde çırpılır. Elde edilen karışım cilde sürülerek 10 dakika bekletilir. Süre tamamlandıktan sonra bol su ile yıkanır. Düzenli uygulandığında lekelerin ve izlerin zamanla yok olduğu fark edilecektir.

Akne için: 1 yumurta akı kâseye alınarak çırpılır, yağlı cilde sahip olan kişiler 3-4 damla limon suyu ekleyebilir. Hazırlanan kür cilde tatbik edilir ve 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır.

Genişlemiş gözenekler için: Ciltte zamanla genişleyen gözenekler dışarıdan hiç hoş bir görüntü vermez. Yumurta akı, yarım limon suyu ve 1 çorba kaşığı sirke homojen bir şekilde karıştırılarak gözeneklere karşı cilde uygulanır. 20 dakika bekletildikten sonra yıkanarak ciltten arındırılır. Ciltte kurumaya yol açabileceğinden dolayı cilde tekrar nemlendirici krem sürülür.

Yumurta Akı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ataks Yumurta Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Ataks Yumurta Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Fırında Ispanaklı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Ispanaklı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Pastırmalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Pastırmalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Kuş Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Kuş Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Yumurta Beyazı Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Beyazı Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Yumurta Kaç Kalori?dir?

Tavada Yumurta Kaç Kalori?dir?

İran Tavuğu Yumurtası Türleri ve Özellikleri

İran Tavuğu Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Yumurta Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurta Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6