Yumurta Beyazı Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
06 Temmuz 2024

Yumurta Beyazı Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Beyazı Maskesi

Yumurta beyazı, besleyici ve yüksek protein değeri ile cilt ve saç maskelerinin içeriğinde sıkça kullanılan bir bileşendir. Cilt sıkılaştırıcı, gözenekleri küçültücü, ciltteki fazla yağı alıcı ve gözenekleri temizleyici etkisi vardır. Yumurta beyazı kullanılarak hazırlanan maskeler, düzenli aralıklarla kullanıldığında sivilce ve akne problemlerine karşı da etkili olabilir. Cildi fazla yağdan arındırarak daha pürüzsüz, canlı ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Akneye Karşı Yumurta Beyazı Maskesi

1 adet yumurtanın beyazı bir kâsenin içine alınarak köpükleşene kadar çırpılır. Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler, karışıma bir iki damla limon suyu ekleyebilir. Hazırlanan yumurta beyazı, yüzün tümüne eşit şekilde sürülür ve yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt ılık su ile yıkanarak yumurta beyazından arındırılır. Maskeden olumlu etki görebilmek için düzenli olarak haftada iki defa uygulanması gerekir.

Kırışıklıklara Karşı Yumurta Beyazı Maskesi

Göz çevresi ve dudak kenarı gibi alanlarda oluşan ince çizgilerden kurtulmak için yumurta beyazı maskesi kullanılabilir. Yumurta beyazı maskesi, ince çizgileri yok ederken belirgin çizgilerin ise görünümünü azaltır. 2 adet yumurta beyazı köpürene kadar çırpılır. Hazırlanan yumurta beyazı, parmaklarla cilde masaj yaparak sürülür. Ciltte yarım saat bekletildikten sonra soğuk su yardımıyla ciltten çıkarılır. Yıkanan cilt havlu ile kurulanır. Olumlu sonuç alabilmek için haftada iki defa uygulanmalıdır.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Yumurta Beyazı Maskesi

2 tane yumurta akı bir kâsenin içine alınır ve üzerine 1 çorba kaşığı sirke ve yarım limon suyu eklenir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra parmak uçlarıyla cilde masaj yaparak sürülür. Maske, ciltte 15 dakika bekletildikten sonra soğuk su yardımı ile temizlenir. Cilt kurulandıktan sonra nemlendirici krem uygulanır. Haftada 1 defa uygulanması yeterli olur.

Cilt Beyazlatıcı Yumurta Beyazı Maskesi

Ciltte güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan lekelere karşı uygulanabilecek etkili bir maske tarifidir. Ancak maskeyi bir iki defa uygulayarak sonuç beklemek yanlıştır. Yumurta beyazı maskesi lekelere karşı sabırla uygulanmalıdır, çünkü etkisi ancak birkaç ayda görülebilir. 1 tane yumurta beyazı derin bir kabın içine alınır. Üzerine çay kaşığının ucu ile zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı portakal suyu eklenir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra yüze eşit şekilde sürülür. Aynı maske dekolte bölgesine de uygulanabilir. Ciltte yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Maske sonrası ciltte oluşan kuruluğu gidermek için badem yağı kullanılabilir.

Cilt Nemlendirici Yumurta Beyazı Maskesi

Yumurta beyazı maskesi, cildin nem dengesini korumak için de kullanılabilir. Kuru cilt tipine sahip olan kişiler, yumurta beyazı maskesiyle daha nemli ve yumuşak bir cilde sahip olabilir. 1 tane yumurta beyazı, çeyrek avokado ve 1 tatlı kaşığı yoğurt maskeyi hazırlamak için yeterli olur. Avokado, çatal yardımı ile püre haline gelene kadar ezilir. Çukur bir kâsenin içine alınarak üzerine yoğurt ve yumurta beyazı ilave edilir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım cilde sürüldükten sonra 15 dakika beklenir ve ılık su ile ciltten arındırılır. Maske temizlendikten sonra cilde birkaç damla badem yağı tatbik edilir. Avokadonun olmadığı yerde muz tercih edilebilir.

Peeling Etkisi Yaratan Yumurta Beyazı Maskesi

Cildi yağdan, kirden ve ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapmak oldukça önemlidir. Peeling sayesinde cilt nefes alır, canlı bir görünüm kazanır ve akne gibi problemlere karşı da koruma sağlanır. 1 tane yumurta beyazı çukur bir kabın içine alınır. Üzerine 1 kahve kaşığı yulaf ezmesi ve yarım kahve kaşığı bal eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. (Yulaf ezmesinin toz haline getirilmesi gerekir.) Elde edilen karışım cilde ince bir tabaka şeklinde sürülür. 20 dakika kadar bekletildikten sonra bol su ile yıkanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurta Kaç Kalori?

Yumurta Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hindi Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hindi Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

Yumurta Tavuğu Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Yumurta Tavuğu Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Sahanda Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Sahanda Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?