Bıldırcın Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bıldırcın Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtası, Bıldırcın, Sülüngiller familyasından olup, avlanabilir kuşlar arasında yer alan küçük boylu bir kuş türünün ismidir. Yapıları nedeniyle tavukgiller takımının içerisinde de gösterilmektedir. Bıldırcınlar küçük boylu olmasının avantajını kullanarak kısa mesafede hızlı hareket edebilen hayvanlardır. Uçuş mesafeleri kısa olan bu kuşlar avcılara kolay hedef olmaktadırlar. Bu kuşlar hem göçebe hem de yerleşik olarak yaşayabilen kuşlar arasında da gösterilmektedir. Bıldırcınlar genel olarak Avrupa, Afrika, Anadolu ve Orta Asya'da yaşarlar ve ülkemizde bıldırcın eti ve yumurtası oldukça rağbet görmektedir. Bazı bıldırcın türlerinin yetiştiriciliği de yapılmaktadır, genellikle eti ve yumurtası için yetiştirme çiftlikleri bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak yumurtası için yetiştiriciliği yapılır ve iyi koşullarda bir bıldırcın yılda 200-250 yumurta verebilmektedir. Yetiştiriciliği yapılan bıldırcın ve yumurta fiyatları kuşun cinsine ve boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bıldırcınlar normal bıldırcınlara göre 3 kat ağırlığa (Jumbo bıldırcın) sahip olabilmektedir.

Bıldırcın yumurtasının tanıtımı iyi yapılmadığından faydaları çoğu kimse tarafından bilinmemektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda bu şifa kaynağı yumurtanın oldukça kolay bulunabileceği ve faydalı bir yumurta türü olduğu ortaya konmuştur. Ağırlık olarak kıyaslarsak 3-4 bıldırcın yumurtası yaklaşık olarak 1 tavuk yumurtasına eşit gelmekte, fakat içerdiği vitaminler, mineraller ve besin değerleri yönünden tavuk yumurtasına fark atmaktadır. Bıldırcın yumurtasının içerisinde bulunan besleyici maddeler oldukça yoğundur. Protein açısından oldukça zengin olan bıldırcın yumurtası yoğunluk, bileşen ve yapı olarak tavuk yumurtasından faklıdır. Bıldırcın yumurtası, diğer yumurtalara göre daha fazla türde aminoasit içermektedir. Bu özelliği nedeniyle çocuklar başta olmak üzere bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tüketilmesi önemlidir. Bronşit, grip gibi solunum yolu rahatsızlıklara faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Uzmanların tavsiye ettiği tüketim şekli rafadan olarak yenmesidir.


Besin değerleriporsiyon miktarı 100 g

 • Protein; 13 g
 • Kalori; 158 Kcal
 • Yağ; 11 g
 • Kolesterol; 844 mg
 • Sodyum; 141 mg
 • Potasyum; 132 mg
 • Karbonhidrat; 0,4 g
 • Diyet lifi; 0 g
 • Şeker; 0,4 g
 • Kalsiyum 64 mg
 • Demir; 3,7 mg
 • Magnezyum; 13 mg
 • A vitamini 543 IU
 • B6 vitamini; 0,2 mg
 • B12 vitamini; 1,6 µg
 • C vitamini; 0 mg
 • D vitamini; 55
Tüketim şekli; Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağa içine kırın. 1 yemek kaşığı bal ilave edin ve karıştırın Üzerine süt doldurup içiyoruz. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu karışımı uyguluyoruz. Öksürük başta olmak üzere, astım, alerjik şikâyetler azalacaktır. Ayda 5-10 yumurtayı geçmeyecek şekilde 3 ay devam etmekte fayda vardır. Uzmanların tavsiyesi çocuklarda, en doğru tüketilme biçimi kabuğu ile az pişirilmiş (Rafadan) şeklinde yenmesi olduğunu belirtiyorlar. Çünkü yumurtanın rafadan olması, vücudun proteinleri en kolay ve etkili şekilde almasını sağlamaktadır. Bıldırcın yumurtasının sarısı pişirilmeden de çocuklara içirilebilir. Ancak özel bir protein içeren bıldırcın yumurtasının akı, vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirme olasılığına karşı, çiğ olarak verilmelidir.

Faydaları; Yüksek oranda ve miktarda protein, aminoasit, A ve B2 vitamini içerir. Aynı zamanda çok iyi bir D vitamini kaynağıdır, Yüksek oranda D vitamini içermesi süt içmeyi ya da süt ürünleri tüketmeyi sevmeyenlerin kurtarıcısıdır. Süt ve süt ürünlerinden alınması gereken D vitamini ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadır. D vitamini eksikliğinden de kaynaklanan kemik erimesini (Osteoporoz) engellemeye yardımcı olur. Astım gibi solunum yolu hastalıklarına ve tüberküloz rahatsızlığına faydalıdır. Vücuttaki toksinleri atar, ağır metalleri uzaklaştırır, böbrek kum veya taşı düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruyucu görevi yapar. Kalp kaslarını güçlendirir, kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, özellikle ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıkların iyileşmesini hızlandırır. Bıldırcın yumurtası düzenli tüketilmesi halinde prostat bezlerini uyararak cinsel isteği artırır. Diyetisyenlerin de gözde yiyecekleri içerisinde bulunan bıldırcın yumurtası, mevcut kilonuzu korumak ya da fazla kilolarınız varsa zayıflamak ve ayrıca kilonuzu dengede tutmak ve obeziteyi engellemek bu yumurta ile mümkündür. Çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesine yardım eder. Kansızlığa (Anemi) iyi gelir, kan basıncını düzenler, Tansiyonu düzenler, Kanser riskini azaltır, migrene karşı etkilidir, sindirimi rahatlatır. Cilt güzelliği ve cilt bakımı da sağlar ten rengini güzelleştirir ve cilde parlaklık verir, bıldırcın yumurtası ile çeşitli saç ve cilt maskeleri yapmak olasıdır. Bu şekilde saç bakımı sağlar, saçların parlak ve kuvvetli olmasına faydalı olur. Egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelmesi de bıldırcın yumurtasının faydaları arasında sayılmaktadır. Beyin fonksiyonlarını uyararak zekâyı geliştirir, hafızayı korur. Çağımızın hastalığı ve birçok hastalığın temeli olan strese, alerjik hastalıklara şeker hastalığına, Sinirsel rahatsızlıklara faydalıdır.

Uyarı ve Zararları; Kalp hastası bireylerin daha önce felç geçirmiş ise bıldırcın yumurtasını doktor kontrolünde tüketmelidirler. Ayrıca yüksek kolesterolü olan bireyler de bu yumurtayı doktor kontrolünde tüketmelidirler. Uzmanların küçük çocuklarda, aşırı protein içeriğinden dolayı böbrekleri yoracağından, bu nedenle belli bir yaştan önce kullanılmamasını önermektedirler. Hatta kaç yaşında olurlarsa olsunlar mutlaka doktorlara danışmalılar.

Bıldırcın Yumurtası Yorumları

soru

merve

03 Ekim 2018 Çarşamba

Merhabalar, kızım asla süt içmiyor doktora gittik gelişimi de oldukça yavaş, yaşıtlarından bir haylı boyu ufak. Komşuma söyleyince, bana bıldırcın yumurtası önerdi, ilk defa duydum ve kullanıp kullanmamakta kararsızım, acaba bir zararı olur mu veya gelişimine bir katkıda bulunur mu ?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Yumurta Değerleri Yumurta Protein Değerleri

Yumurta Değerleri Yumurta Protein Değerleri

Güncel

Yumurta Çiftliği Bakımı

Yumurta Çiftliği Bakımı

Kavurmalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Kavurmalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Patatesli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Patatesli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Tavuk Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Patatesli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Kanarya Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Kanarya Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Az Pişmiş Yumurta Nasıl Yapılır?

Az Pişmiş Yumurta Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6